Ege'den Size..

 • Şubat 18, 2024 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Biberiye Çayı Cilde Faydaları Nelerdir?

  1. Ciltteki iltihaplanmayı azalttığı bilinir: Biberiye, antienflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Bu bileşikler sayesinde, akne, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına bağlı olan iltihaplanma ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilir.

  2. Cilt yaşlanmasını geciktirme özelliği: Biberiye, antioksidanlar bakımından zengindir. Pek çok sebzede de bulunan ve artık günümüzde faydaları çokça bilinen antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önler ve cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur.

  Biberiye Cilde Faydaları, Saç Güçlendirici Maske, Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır, Ödem Attırıcı Çay
 • Ocak 11, 2024 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Mis gibi kokusu ile mutfak baharatlarının kraliçesi olan tarçın ile tatlandırabileceğiniz birbirinden leziz tarifleri okumaya hoş geldiniz.

  Neredeyse kokusunu duyacağınıza ve koşarak mutfağa gidip uygulayacağınıza eminiz.

  Klasik ve bir o kadar anlamlı her mutfakta en az bir kez denenmiş olan muhteşem kek ile başlıyoruz.

  Tarçınlı Kış Tarifleri, Havuçlu Kek, Bebek Muhallebisi, Zencefilli Kurabiye Adam, İsveç Cinnamon Rolls, Kek Tarifleri, Kurabiye Tarifleri, Tarçın Kokulu Tarifler, Tarçını Nasıl Kullanabilirim
 • Ocak 01, 2024 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Papatya çayı, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özellikler, vücuttaki iltihabı azaltmaya ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, papatya çayının iştahı azaltmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabileceği de düşünülmektedir.

  Papatya çayının zayıflamaya etkisini inceleyen bazı çalışmalar, papatya çayının kilo vermede etkili olabileceğini göstermektedir. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir araştırmada, papatya çayı içen kişilerin, plasebo içen kişilere göre daha fazla kilo verdiği bulunmuştur.

  Papatya Çayı, Kurutulmuş Papatya Çayı, Mayıs Papatyası, Bitkisel Çaylar, Papatya Çayı Faydası, Kepek İyileştirme, Saç Rengi Açan Papatya Suyu, Sakinleştirici Çay
 • Aralık 20, 2023 EGE'DEN LEZZETLER

  Kaya Koruğu Nedir?

  Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında, kayalık bölgelerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir.

  Kaya koruğu (Crithmum Maritimum) diğer adı ile deniz rezenesi olarak bilinir. Farklı yörelerde, kulak otu, saksıgüzeli, naserotu, genevir, deniz kerevizi, kereviz otu, deniz otu, ada börülcesi, su rezenesi, deniz teresi, kişgil gibi farklı isimlerle de bilinir.

  Bu otu ayrıştırmanız için şöyle tarif edebiliriz. Sert otsu gövde, gövdeden çıkan birçok dal ve dallara bağlı 10 cm’e kadar büyüyebilen pürüzsüz, hafif yassı, etli yapraklar ve yıldız şeklinde sarkan sarı çiçeklere sahiptir.

  Kaya Koruğu, Deniz Börülcesi, Ege Otları, Salamura Mezeler, Yılbaşı Sofrası, Meze Tarifleri, Ege Lezzetleri, Deniz Kenarı Otlar, İyot Zengini
 • Aralık 13, 2023 EGE'DEN LEZZETLER

  Kasım ayının turuncu rengini kaptığı gibi, aralık ve ocak aylarımızı da renklendiren şahane bir meyve; cennet hurması. Trabzon hurması veya cennet meyvesi olarak da bilinir.

  Gelgelelim bu meyveyi tüketirken, ince bir çizgiden geçeriz ya da geçmeliyiz. :)

  Eğer olgunlaşmamış hurma tüketmeye kalkarsanız, özellikle bazı cinsler sizi baya üzebilir. Eğer fazla olgunlaşmış hurma tüketmeye kalkarsanız da sanırız, pek keyifli olmayacaktır.

   Birçok kişinin, ağzını buruş buruş ya da büzüş büzüş yapma riski dolayısıyla bu meyveyi tüketmekten kaçındığını biliyor muydunuz?

  Cennet Hurması Olgunlaştırma, Ham Hurma Olgunlaştırma, Cennet Meyvesi Olgunlaştırma İşlemi, Trabzon Hurması Olgunlaştırma, Tanen Nedir, Cennet Hurması Neden Ağzı Buruşturur
 • Kasım 08, 2023 EGE'DEN LEZZETLER

  Çiçek Bamya Nedir?

  Kuru bamya birkaç farklı boyuttan ve çeşitten oluşur. Çiçek bamya olarak da bilinen çeşidi, bamyanın en taze ve küçük boyutlu halidir. Çiçek bamya kurusu da yine en taze bamyaların toplanıp, ipe dizilmesi ile elde edilir. Türk yemek kültürüne has bu sebze kurusu; dondurucuda saklama çalışması ya da konserve uğraşı gerektirmeden, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilerek, tüm kış tüketilebilir.

   

  Bamya kurusu, yaz mevsiminin muhteşem sebzelerinden birisi olan bamya sebzesinin kurutulması ile elde edilir.

  Kuru Bamya Yemeği, Bamya Yemeği Yapımı, Bamya Faydaları, Kuru Bamya Faydaları, Çiçek Bamya Kurusu, Çiçek Bamya Yemeği
 • Ağustos 15, 2023 EGE'DEN LEZZETLER

  Türkiye’nin En İyi İnciri Nerede?

  Sadece Türkiye’nin değil; Dünya’nın en iyi incirinin Aydın Bölgesi’nde yetiştiği artık kabul görmüş bir durumdur. Sarılop ve bardacık inciri türleri İzmir ve Aydın’ın incirci amcaları ve incirci teyzelerinin bahçelerinde bolca bulunur. Hele hele şimdilerde (ağustosun ortası) incirin altın gibi parladığı zamanlardır.

  Türkiye’de nerenin inciri meşhur sorusuna da bu cevabı vermiş oluyoruz ve fakat ufak bir ekleme yapmak isteriz. Aydın ilinin Nazilli ilçesi, ballı dağ inciri ile oldukça öne çıkmaktadır zira yazın 40-45 derecelere varan sıcak hava iklimi sanırız ballı mı ballı incirlerin yetişmesinde en büyük etkendir.

  İncir, Kuru İncir, Sarılop, İncir Hakkında, Aydın İnciri, İncirin Faydaları, Taze İncir Nereden Alınır, İncirin En İyisi, Süt Yapan Besin, Bebeklere Ne Zaman Verilir
 • Ağustos 11, 2023 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Kekik Çayı Mideye İyi Gelir Mi?

  Kekik çayının faydaları arasında belki de ilk sırada belirtilir ki, kekik mideye en faydalı otlardan birisidir. M.Ö 500’lü yıllarda Hipokrat, kekiğin antiseptik özelliğinden bahsetmiş ve mide rahatsızlıklarında öncelikli tedavi aracı olarak tercih etmiştir. Ayrıca halk arasında deniz tutması olarak da bilinen mide bulantılarında, bitkisel tedavi için yine kekik çayı iyi bir alternatiftir.

  Kekik; antigenotoksik, antimutajenik, antioksidan içeriği sayesinde; serbest radikal süpürücü, ağrı kesici ve iltihapları önleyici, spazm çözücü olarak bilinir.

   

   

  Kekik Çayı Adet Söktürür Mü?

  Kekik çayı kullananların yorumları incelendiğinde; bu soruya halk arasında uygulanan ve olumlu sonuç alınan bir yöntem olduğu için evet cevabı verilebilir.

   

  Dağ Kekiği, Kekik Çeşitleri, Kekik Çayı Demleme, Kekik Bitkisi, Mideye Faydalı, Öksürüğe Faydalı, Kekik Türleri, Dağ Kekiği, Hamilelikte Kekik, Rüyada Kekik Görmek
 • Ağustos 04, 2023 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

  Temelde tüm sirkelerin yapımı aynıdır. Özellikle değişkenlik gösteren unsur, alıç veya örneğin limon gibi sirkelerde, meyvenin kendi şekeri az olduğu için dışarıdan eklenmesi gereken hakiki bal ilavesidir.

  Evinizin en karanlık ve serin köşesini ev yapımı sirke için boş bırakmakla işe başlayabilirsiniz. Zira 3 ay gibi uzun, titiz ve dikkatli bir süreç sizi bekliyor.

  Dağların yabani ve muhteşem meyvesi alıç, evde sirke yapımı için biçilmiş kaftan yani doğal, ilaçsız bir meyvedir.

  Alıç sirkesi yapımına başlarken; meyveler yıkandıktan sonra, 24 saat kadar açık havada ve hava alacak şekilde bir tepsi üzerinde bekletilmeli ki, meyvede bulunan sirke bakterileri aktifleşebilsin.

  Alıç Sirkesi, Sirke Yapımı, Alıç Besin Değeri, Alıç Sirkesi Nasıl Kurulur, Damar Tıkanıklığı, Kolesterol, Hangi Sirke Zayıflatır
 • Haziran 18, 2023 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Evet doğru duydunuz. Türk Kahvesi pişirme yöntemi, espresso, filtre kahve ve daha niceleri gibi bir tür demleme tekniğidir.

  Dünya’nın her yerinden kahve çekirdekleri ile Türk Kahvesi demleyebilirsiniz. Aynı kahveyi, Yunanistan’a gittiğinizde Yunan Kahvesi şeklinde adlandırılmış olarak bulabilirsiniz.

  Kahve çekirdeğine bağlı olarak, içeceğiniz her kahvenin genetik yapısına, ülkesine göre ve hatta o günkü ruh halinize göre bile tadı değişik olabilir.

  Ek olarak, Türk kahvesi artık Yemen’den gelmiyor. Bu anlamda global bir erişime sahibiz. Belki Brezilya’dan belki Colombia’dan gelen kahve, size bir kuru incir eşliğinde eşlik eden ikindi kahvenizdir.

  Türk Kahvesi, 1.Nesil Kahve, 2.Nesil Kahve, 3.Nesil Kahve, Kaliteli Kahve Çekirdeği, Kahve Kültürü, Nitelikli Kahve
 • Haziran 13, 2023 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Salep Üretimi Neden Yasak?

  Doğada yetişen salep türlerinden yaklaşık 30 tanesi endemik türdür ve nesli tehlike altındadır. Bilinçsizce toplanarak tükenmesini önlemek amacıyla; Nesli Tehlikede Olan Yabani Bitki ve Hayvan Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme'ye (CITES) göre doğadaki salep türlerini toplamak yasaklanmıştır. Salep toplama cezası yaklaşık 110.000 TL’dir.

  Türkiye'de yılda yaklaşık 50 ton yerli salebin ticareti yapılmakta; başka bir anlatımla yılda. 45-180 milyon yabani orkide, yumruları için tahrip edilmektedir. Elde edildiği yabani orkide türlerinin tarımı yapılamadığından, bu doğa harikası bitkinin nesli tehlike altındadır.

  Bunun yanı sıra, birçok yörede, yasal mevzuata uygun salep yetiştiriciliği teşvik edilmekte ve kaliteli bir ticari faaliyet olarak kurumlar tarafından desteklenmektedir.

  Salep, Salep Anavatanı, Salep Yetiştirme, Salep Soğanı, Salep Kökü, Salep Yetiştirme Prosedürü, Salep Yetiştirmek Yasal Mı, Salep Kilo Fiyatı, Salep Satın Al, Salep Fiyatı
 • Haziran 07, 2023 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Kayısı Çocuğa Gaz Yapar Mı?

  Kayısı, lif içeriği ve doğal olarak bulunan şekerler nedeniyle sindirim sistemini uyarabilir ve bazı bebeklerde gaz, karın ağrısı veya sindirim rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu sorunu nasıl engelleyebilirsiniz?

  Kayısıları püre haline getirin: Bebeğinize kayısı vermeye karar verirseniz, kayısıları iyice püre haline getirin. Püre halindeki kayısılar, bebeğinizin sindirim sistemine daha kolay adapte olabilir.

  Başka gaz yapıcı gıdalarla birlikte vermekten kaçının: Eğer bebeğinizde gaz oluşumuyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, kayısıları başka gaz yapıcı gıdalarla aynı gün içerisinde vermekten kaçınmak iyi bir fikir olabilir. Bu gıdalar arasında lahana, brokoli ve fasulye gibi bazı sebzeler bulunur.

  Kayısı, Kayısı Kurusu, Kayısı Muhallebisi, Kayısı Püresi, Ek Gıda, Bebeklere Kayısı Vermek, Hangi Kayısı Seçilmeli, Hamilelikte Beslenme
 • Haziran 02, 2023 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Biberiye Kilo Verdirir Mi?

  Sağlıklı bir kilo verme programında biberiyenin bazı yararları olabilir. Biberiyenin kilo verme sürecinde faydasını görebileceğiniz alanları şöyele sıralayabiliriz:

  Metabolizmayı Hızlandırma: Biberiye, içerdiği bazı bileşikler sayesinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Daha hızlı bir metabolizma, daha fazla kalori yakmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

  İştahı Bastırma: Biberiye, iştahı bastırıcı etkilere sahip olabilir. Araştırmalar, biberiye yağı kullanımının iştahı azaltabileceğini ve böylece daha az yemek yemenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Sindirimi Destekleme: Biberiye, sindirim sistemini destekleyebilir ve sindirim sürecini düzenleyebilir. Düzenli ve sağlıklı bir sindirim sistemi, kilo verme sürecinde önemlidir.

  Antioksidan Özellikler: Biberiye antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltır. Bu, genel sağlığınızı iyileştirerek kilo verme sürecine katkıda bulunabilir.

  Biberiye, Biberiye Çayı, Biberiye Fayda, Biberiye Bitkisi, Biberiyenin Kullanımı, Biberiye Zararı, Öksürüğe Ne İyi Gelir, Biberiye Öksürük Yumuşatır Mı, Biberiye Çayı Bal
 • Mayıs 31, 2023 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Ev Silmek İçin Hangi Sirke?

  Ev temizliği için kullanılabilecek sirke türleri arasında beyaz sirke, elma sirkesi ve limon sirkesi tercih edilebilir.

  Beyaz sirke: Beyaz sirke, mutfak ve banyo gibi alanlarda kullanılan etkili bir temizlik malzemesidir. Yüzeyleri temizlemek, kireç lekelerini çıkarmak ve bakterileri öldürmek için kullanılabilir. Ancak, bazı hassas yüzeylerde (örneğin doğal taşlar gibi) kullanmadan önce incelikle test edilmesi önemlidir.

  Elma Sirkesi: Elma sirkesi, yüzey temizliği için de kullanışlıdır. Ayrıca doğal bir dezenfektan olarak işlev görebilir. Elma sirkesi, mobilyalar, cam yüzeyler ve ahşap zeminler gibi alanlarda kullanılabilir. Ayrıca evde kötü kokuları gidermek için de etkili olabilir.

  Limon Sirkesi: Halihazırda beyaz sirkeye limon kabukları ekleyerek üretilen sirkenin yapılmış ve hazır hâle getirilmiş olanıdır. Narenciye kabuklarının sirkelerdeki temizlik gücünü arttırdığı bilinmektedir. Temizlikte kullanabileceğiniz limon sirkesine Egeye Dönüş sayfasından ulaşabilirsiniz.

  Limon Sirkesi Temizlik, Temizlik Sirkesi, Beyaz Sirke, Sirkeli Temizlik, Sirke Karbonat Limon Tuzu,
 • Mayıs 31, 2023 ÖĞREN & İYİ YAŞA

  Turşu Suyu Sirke Mi Limon Mu?

  Turşu suyu, genellikle sirke kullanılarak hazırlanan bir sıvıdır. Turşu yapımında, meyve veya sebzeler sirke, su, tuz ve bazen baharatlarla birlikte fermente edilir. Bu fermente süreçte oluşan sirke, turşu suyunun asidik ve ekşi tatlı karakterini oluşturur.

  Turşu suyunda limon yerine sirke kullanılmasının nedeni, sirkenin turşulama sürecinde asidik bir ortam oluşturarak besinlerin korunmasına yardımcı olmasıdır. Sirke ayrıca turşu suyuna karakteristik ekşi tat verir ve turşunun lezzetini tamamlar.

  Ancak bazı turşu tariflerinde limon da kullanılabilir. Özellikle turşu suyuna ekstra bir asidik tat ve limonun ferahlatıcı aroması katmak isteyenler, limon suyunu veya dilimlenmiş limonları turşu suyuna ekleyebilirler. Bu, turşu suyunun lezzetini kişiselleştirmek için bir seçenektir.

  Sonuç olarak, genel olarak turşu suyu doğal sirkeler kullanılarak hazırlanır. Limon, turşu suyunda bazen ekstra bir tat veya aroma katmak için tercih edilebilir. Ancak, turşu suyu yaparken tarife ve kişisel tercihlere bağlı olarak sirke veya limon kullanılması değişebilir.

  Limon Kabuklu Temizlik Sirkesi, Sirke Kaç Gün Karışır, Sirke Yapımı, Sirkeli Su, Sirke ve Su, Elma Sirkesi Limon, Sirke Zencefil Limon, Limon Kabuğu Sirkesi, Limonlu Sirke Yapımı
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR