KAHVALTILIK TATLAR
₺126,00 KDV Dahil
₺180,00 KDV Dahil
SALÇA-SOS
₺450,00 KDV Dahil
₺500,00 KDV Dahil
SALÇA-SOS
₺500,00 KDV Dahil
₺600,00 KDV Dahil

SALÇALAR-SOSLAR

Yaz sebzelerinin yıl boyunca mutfaklarınıza lezzet katmasını hiç düşündünüz mü?

Mevsiminde toplanan domates ve biberlerden yapılan salçalar, soslar ev yapımı doğallığındadır. Doğallığını geleneksel yöntemler kullanılarak üretilmesinden alan salçalar ve soslar, hiçbir katkı koruyucu madde ile muhatap olmazlar. Bu durum güneş ve kaya tuzu ile birlikte ege salçasının lezzetini arşa çıkartır.

Yaz domatesleri odun ateşinde kaynatılarak, hava almayan kapaklarla cam kavanozlarda muhafaza edilir. Kışlık domates konservesi mutfağınızda her an hazır lezzetli domateslerin olmasını sağlar. Bu sayede tariflerinizin aroma ve lezzeti artar.

1 Kg Salça Ne Kadar?

Köy Salçası Fiyatı

Biber Salçası fiyatı ve Domates Salçası fiyatı değişkenlik gösterir. Bu değişikliklerin sebebi yöreden yöreye değiştiği gibi yapım usulü ve kullanılan malzemelerde fiyat değişikliğini doğrudan etkiler.

Gerçek Salça Nasıl Yapılır?

Öncelikle uzun yapılı salçalık domatesler seçilip, kaya tuzunda güneşten gelen ışığı ve sıcağı geçiren ambalaj içerisinde birkaç gün bekletilir, bu yöntem doğal yollar ile domatesleri pişirmeyi sağlar. Birkaç günün ardından yumuşayan tabiri caizse pişen domatesler metal süzgeçlerden geçirilerek püre haline getirilir. Sini diye de tabir edilen metal büyük tepsilerde tekrar güneşle buluşan domates püresi salça olmadan önceki son halindedir. Güneş ile birlikte tepsideki domates püresi, içerdiği suyunu kaybetmeye başlar. Birkaç gün daha süren güneşte salça süreci, doğru kıvam alıncaya kadar belirli aralıklarla karıştırılır. Kabul görmüş kıvamına geldikten sonra saklama ambalajlarına alınır.

Salça Yaparken Yağ Konur Mu?

Katkı koruyucu içermeyen doğal ev yapımı salçanızın küflenmesini önlemek için kapağını kapatmadan önce üzerine zeytinyağı ekleyip yarım santimetre kalınlığında bir tabaka oluşturmanızı da tavsiye ederiz. Yağ da salçanın hava almasına engel olur, bu sayede hava ile temas etmeyen salça bozulmaktan korunur. Salçanın küflenmesini önleyen bir diğer şey de tuzdur. Tuz miktarı yüksek olan salça daha dayanıklı olur. Koruyucu kimyasallar içermeyen salçalar tuz ve zeytinyağı sayesinde kendini korumaya alarak raf ömrünü uzatır.

Salça Neden Güneşte Bekletilir?

Gıda saklamanın en sağlıklı yollarından biri o ürünü kurutmaktır. Tıpkı tarhana gibi, güneşte olgunlaştırılan ve kurutulan salçalar da bağışıklığınızı destekler ve sizi hastalıklara karşı güçlü kılar. Doğallığından ödün vermeyen ev yapımı salçalar katkı koruyucu ve kimyasal hızlandırıcılar içermez.

Ev Yapımı Salça Sağlıklı Mı?

Ev Yapımı Salça mineraller ve vitaminler yönünden zengindir.

İçerdiği C vitamini sayesinde ev yapımı salça ile bağışıklık sistemini destekleyebilir. Ev yapımı salçaların cilt sağlığı için önemli olan E vitamini de içerdiğinden, cilde parlaklık ve pürüzsüz bir yapı kazandırdığı gözlemlenmiştir. Lezzetinin yanında, potasyum ve demir gibi bileşenleri sayesinde ev yapımı salça fiziksel sağlığı destekleyebilir.

En Lezzetli Domates Sosu Nasıl Yapılır?

Kışlık domates sosları için tam mevsiminde kokulu ve lezzetli domatesler tercih edilir. Tarladan toplanıp iyice yıkanan domatesler küçük küçük doğranır ve odun ateşinde natürel sızma zeytinyağı ile pişmeye başlar. Kıvam alıncaya kadar yaklaşık 15-20 dk kaynayan domatesler kavanozlara girmeye hazır. Daha önceden steril edilmiş domates konservesi doldurulduktan sonra kapakları sıkıca kapatılır. Kavanoz kapaklarının tek kullanımlık olduğunu unutmayalım.

Konserve Yaparken Ters Çevirmek Şart Mı?

Ters çevrilmemeli çünkü kapak içerisindeki conta ve iç yüzeyler özellikle gıda asitliyse ve sıcak temasla tepkimeye girebilir. Asla soğuk doldurma işlemi yapılmamalıdır (hızlı bozulur ve zehirleme yapabilir). Ve unutmayalım ki güvenilir bir konserve en az 1 yıl kapak şişmeden, çökmeden dayanabilir.

Domates Sosu Yaparken Yağ Konur Mu?

Domates sosunun lezzetini arttırmak için en önemli destekçisi kaliteli bir sızma zeytinyağıdır. Naturel sızma zeytinyağı kullanımı domates sosunun çok daha uzun süre dayanmasına yardımcı olduğu gibi lezzetini de katlıyor.

Konserve Menemen Yemeği Nasıl Yapılır?

Ege’nin verimli tarlalarından toplanan domates ve tatlı biberler zeytinyağı ile buluşur. Odun ateşinin gücünü de arkasına alan lezzet unsurları. Kışın ortasında, nerede olursanız olun sizlere tap taze sebzelerden yapılmış menemen büyüsünü sunar. Konserve menemenler vakumlu kapakları sayesinde 2 yıla kadar tazeliğini korur. Katkı koruyucu ve kimyasal içermeyen ev yapımı menemenler lezzetini ve doğallığını mevsiminde özenle hazırlanmasından alır. Naturel sızma zeytinyağı ile bu lezzet çıtası oldukça yukarılara taşınır.

Kahvaltılık Sosun İçine Neler Katılır?

Kahvaltılık sos tarifi her mutfakta ayrıdır diyebiliriz. Ama içeriği çoğunlukla aynıdır; domates, acı biber, üzüm sirkesi, maydanoz, sarımsak, tane karabiber, tuz ve zeytinyağı.

 Domatesli biberli kahvaltılık sos tarifleri içerisinde, acı olması yönüyle ayrışan acı sos yapılışında, en temel malzeme ağustos sıcağında, güneşin altında kıpkırmızı renge bürünmüş tarla domatesleri ve acı biberlerdir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR