Kuru İncir - Bal Tanesi (1 Kg.)
Kuru İncir - Bal Tanesi (1 Kg.)
Kuru İncir - Bal Tanesi (1 Kg.)
kuru-incir-dogal-kurutulmus-yoresel-dag-inciri-yerli
Kuru İncir - Bal Tanesi (1 Kg.)
Kuru İncir - Bal Tanesi - 1 Kg.

Kuru İncir - Bal Tanesi (1 Kg.)

Fiyat : ₺300,00(KDV Dahil)
:

Net: 1 Kg.

Bal tanesi kuru incirler, Nazilli’nin ballı dağ incirlerinin kurutulması ile elde edilmiş olup; ebat olarak küçük incirlerdir.

 

İncirlerimiz, hiçbir kimyasal koruyucu işleme tâbi tutulmadan, en naturel hâliyle sizlere ulaşır.

Kuru İncirin Yararları Nelerdir?

İncir meyvesinin besin değerleri oldukça yüksektir. İçeriğinde vitamin, mineral ve bolca lif bulunur. Kuru incir besin değeri tablosu incelendiğinde, sodyum, potasyum, kalsiyum, A Vitamini, C Vitamini ve demir içerdiği görülmektedir.

 Tazesi ve kurusu olmak üzere, incirin sağlığa yararları oldukça geniş alanlardadır. Antioksidan özelliği sayesinde, yaşlanma karşıtı güce sahiptir ve hücre yenilenmesi konusunda oldukça güçlü bir kaynaktır. Türkiye’nin incir üretim merkezi olan Nazilli’de, uzun yaşamın sırrından bir tanesi incir, diğeri de zeytinyağı olarak bilinir.

Ortalama 3 adet kuru incir tüketildiğinde; günlük demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve vitamin ihtiyacınızın belli bir yüzdesini karşılamış olursunuz.

Taze incir ve ondan daha da fazla olmak üzere kuru incir, yüksek miktarda lif içerir, bağırsak ve mide dostu olduğu belirtilebilir. Halk arasında yüzyıllardır bilinen kuru incirin, kabızlığa iyi geldiğine dair kadim bilgi doğrudur. Özellikle zeytinyağı ile güçlerini birleştirdiğinde, hemoroit ve kabızlık sorunlarına belirgin fayda sağlayan kuru incirin, tedavi niyetiyle tüketilmesi halinde, 21 günlük düzenli kullanımı önerilir.

Zeytinyağlı incir kürü de, Ege kültürünün beslenmesinde yüzyıllardır yer edinmiş, düzenli olarak tüketilen ve uzun yaşamın sırrı olarak belirtilen muhteşem bir besindir.

 

 

Kuru İncir Kaç Kalori?

Taze incire nazaran, kurudukça sıvı kaybeden, buna mukabil; içeriğindeki şeker oranı artan 1 tane kuru incirin kalorisi ortalama 50-55 kaloridir.

 

 

Dağ İnciri İle Normal İncir Arasındaki Fark Nedir?

Faydaları saymakla bitmeyen, mucize meyve incir ve onun daha da lezzetli hali kuru incir, dünyada belki de en kaliteli haliyle Aydın’ın Nazilli ilçesinde yetiştirilmektedir desek abartmış olmayız. Kalitesi tescilli bu incirin, ova bahçeleri ve dağ yamaçlarındaki bahçeleri olmak üzere farklı üretim alanları mevcuttur.

İncir meyvesi yapısı itibari ile su sevmeyen bir meyvedir ve dağ köylerinde yetişen incir, suya daha az erişebilmesinin belki de avantajı olarak, daha ballı ve tatlıdır.

Kendine has şekerli yapısıyla, en çok bilinen incir türleri sarı lop ve bardacık incirleridir. Hele ki Nazilli dağlarında yetişen sarı lop incirlerinin kurutulmuş halleri, daha önce lezzetli kuru incir yememişiz dedirten cinsten, muhteşem bir tada sahiptir. İncirin dalındaki filiz aşamasından, büyüyüp olgunlaşıp, kuruma aşamasına dönmesi ve tek tek kurutulması işlemleri, denizlerin dibindeki inci tanelerinin bulunup çıkarılması hassaslığında önemlidir.

Egeye Dönüş kuru incirleri, hiçbir katkı ve kimyasal içermez, beyazlaması veya kaplanması için hiçbir ilaca bandırılmaz. Dalından koptuğu halindeki doğal kuru tadı, tüm haliyle alabilirsiniz.

 

 

İncir Nasıl Kurutulur?

Dalında olgunlaşan ve tadının en yüksek seviyesine ulaşan incirler, toplanır ve güneş altındaki sergilere alınır. Herhangi bir katkı ve kimyasal işleme maruz bırakılmaz, meyvenin bünyesindeki tüm besin değerleri ve kıymetli unsurlar korunmuş olur.

Nazilli’de temmuz ayında yavaş yavaş başlayan incir telaşı, ağustos ayında, her gün sıcaklık, nem, yağmur, rüzgar vb. iklim takibi ile zirvededir. Taze incirden incir kurusu elde etmek için, incir işleme ile ilgilenen herkes bağ ve bahçelere doluşur. Toplanan incirler, sabahın erken saatlerinde güneş ile beslenmesi ve kuruma işleminin tamamlanması için tek tek elle sergilere serilir. Akşam olup hava kararmaya döndüğünde, üstü kapalı bir alana taşınır. Zira, gece olası bir yağmur veya çiğ yağması durumunda tüm emek heba olabilir. Ertesi gün tüm işlem baştan başlayacaktır ve yine tek tek tüm incirler, kurumaları için 40 derece sıcaklıkta, güneşin altında yerini alır.

Kuru incir nasıl yapılır sorusunun cevabını merak edenlerin, tek tek elden geçirilen incirler ve bu manuel serme, toplama, kontrol etme, ters çevirme gibi yapım aşamalarını görmek için, ağustos ayında Nazilli ve civarını ziyaret etmesini öneririz. Böylece, kuru incir fiyatını belirleyen zahmetli sürece de şahit olabilirsiniz.

Kuru inciri ile tanınan Nazilli, her yıl incir fiyatlarının nabzını tutuyor. Muhtemelen yöre halkı da, doğal kuru incir ve tabii ki ilaçlama veya bandırma işlemine tabi olmayan kuru incir seçimi konusunda hassastır. Kuru inciri seven herkesin, kuru incir mevsimi beklentisiyle, yıllık ürün satın aldığı, sadece onun incirlerini tercih ettiği bir incirci amcası ya da teyzesi vardır.

 

 

İncir Mevsimi Ne Zaman?

İncir, incir ağacında yetişen bir meyvedir. İncirin çiçekli olup olmadığı, cevabı en garip sorulardan biridir. Burada, cevabı neden garip açıklayalım ve incir ağaçlarının çiçeklerinin olmadığı yanıtını verelim. İncir çiçeği aslında meyvesinin içindedir ve o minicik tohumlar, erkek incirlerden çıkıp taze incire gelen ve dölleme yapan incir arısı sayesinde meyveye döner.

Taze incir almak için ağustos ve eylül aylarını beklemek gerekiyor. Ancak kurutulmuş incir mevsimi, eylül ayı ortalarında başlar ve öncelikle dalda kendiliğinden kurutulan buruşmuş incirleri ve biraz daha uzun süre emek verilerek kurutulmuş ballı incirleri kolayca alabilirsiniz.

 

 

7 Zeytin Ve 1 İncir Nedir?

Kutsal kitabımızda da adı geçen bu meyvelerin, Japon bilim adamları tarafından da incelendiği ve özellikle kilo kontrolü için faydalı olduğu tespit edilmiştir. 21 gün boyunca düzenli olarak, 1 adet doğal kuru incir ve 7 adet zeytin yediğinizde; kilo yönetimine fayda sağladığı yapılan çalışmalar sonucu gösterilmiştir.

 

 

En İyi Kuru İncir Nereden Alınır?

Kurutulmuş incir kelimesi ile özdeşleşmiş Nazilli incirinin, ilaçsız, katkısız ve naturel haline nasıl ulaşabileceğinizi biliyorsunuz. Egeye Dönüş, birbirinden kaliteli kuru incir çeşitleri ve kuru incir kilo fiyatları ile sizlere en güzel seçenekleri sunmaktadır. Doğal kurutulmuş inciri, ara öğünlerinizde, beslenme saatinizde, çay ve kahve yanı sohbetlerinizi tatlandırırken keyifle tüketebileceğiniz gibi; pratik kuru incirli tariflere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kuru incir besin değeri

 

 

BU ÜRÜNÜ ALANLAR BUNLARI DA ALDI.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR