Yeşil Kırma Zeytin (1 Kg.)
Yeşil Kırma Zeytin (1 Kg.)
Yeşil Kırma Zeytin (1 Kg.)
Yeşil Kırma Zeytin - 1 Kg - Geleneksel Yeşil Zeytin
Yeşil Kırma Zeytin (1 Kg.)
Yeşil Kırma Zeytin - 1 Kg - Geleneksel Yeşil Zeytin
Yeşil Kırma Zeytin - 1 Kg.
Yeşil Kırma Zeytin - 1 Kg - Geleneksel Yeşil Zeytin

Yeşil Kırma Zeytin (1 Kg.)

Fiyat : ₺240,00(KDV Dahil)
:

Brüt Ağırlık: 1600 Gr. / Net Ağırlık: 1500 Gr. / Süzme Ağırlık: 1000 Gr.

Kalibre: 161 - 180 (Adet/Kg)

 

Yeşil zeytin, geçmişin ve geleceğin simgesidir adeta.

Sadece lezzetli bir yiyecek türü değil; Akdeniz ve Ege kültürünün en temel yapı taşlarından birisidir.

 

Zeytin kırma işlemi, belki de kesici aletlerin olmadığı ilk dönemlere dayanır. Taş kırma zeytin fikrini, dalında yetişen muhteşem yeşil zeytini salamura yapmak suretiyle; tüm sene boyunca severek tüketmek isteyen; o ilk kişinin ortaya attığını düşünüyoruz.

 

Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?

 

 

Doğal kırma yeşil zeytin hazırlığı, tabi ki; ham yeşil zeytinlerin hasat döneminde toplanması ile başlar.

 Zeytinler boy ayrımı işlemine tabi tutularak, yıkanır.

Bu aşamada, küçük yeşil zeytinler (halhal zeytin veya halhali zeytinler) ve iri yeşil zeytinler (kalamata yeşil zeytin), ayrıca değerlendirilmek üzere ayrılır.

 

Geleneksel yöntemlerle, kırma yeşil zeytin elde edildikten sonra; 2-3 haftada bir kırık zeytinlerin tat kıvamı gelene kadar suyu değiştirilir.

 Bu suretle doğal acılığı alınmış olur. Yeşil zeytin salamura işleminde, kırılmış yeşil zeytinlerin sabırla tatlandırıldığı ilk aşamadır.

 

Kırma yeşil zeytin nasıl yapılır, kırma zeytin tarifi için okumaya devam edebilirsiniz.

 

Beklemeye hazır hale gelen, yeşil kırma zeytinler, deniz tuzu ile oluşturulan özel salamura suyuna konularak; doğal fermantasyon ortamına bırakılmış olur. Böylece, salamura yeşil zeytin için, daha heyecanlı bir aşamaya geçilmiştir.

15 günde bir; tuz dağılımının homojen bir hale getirilmesi için sirküle edilir. Kırma zeytin yapılışı için, belki de hiç aksatılmadan takip edilmesi gereken aşamadır. Zira yeşil zeytin salamurası esnasında; tuz dağılımı eşit olması gereken, dolayısı ile lezzet dağılımının da eşit olması gereken bölümdür.

 

 Yaklaşık 3-4 ay içerisinde, salamura zeytinler tadım olgunluğuna kavuşur.

 Sonrasında sudan çıkarılıp, ezik tanelerin ayrıştırma işlemi yapılır.

 

Yeşil kırma zeytin nasıl yapılır sorusunun cevabında, son aşamaya gelinmiştir.

Ayrıştırma işleminden sonra, kavanozlara alınan kırma zeytinler, kalıcı salamura suyu içerisine konularak; satışa hazır halde ambalajlanmış olur.

 

Kırma zeytinler nasıl kurulur sorusunda yine merak edilen önemli kısım; zeytinler, toplama işleminden son ambalajlama işlemine kadar, hiçbir kimyasal işlemden geçmez ve katkı maddesi içermez.

 

 Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Muhafaza Edilir?

Kırma zeytin salamuru, koruyucu ve katkı içermediği için; zeytinleri koruyan tek unsur tuzlu sudur diyebiliriz. Kırma zeytin nasıl saklanır sorusuna cevap olarak; mümkünse serin ve karanlık bir yerde, kendi tuzlu suyu içerisinde muhafaza edilmelidir.

Kırma yeşil zeytin neden kararır?

En büyük sebep, kendi salamura suyunun dışında kalmasıdır. Devamında, aydınlık ortamda ışık görmesi ve hava sıcaklığı da bu sonuca sebep olabilir.

 

Kırma Zeytin Sosu Nasıl Yapılır?

Yağlı kırma zeytinler, çekirdeklerinden ayrılır. Önceden hafif ıslatılmış kuru domates, ceviz, maydanoz, zeytinyağı ile mikserde ezilip, iyice karıştırılır. Dilerseniz damak tadınıza göre sarımsak veya sarımsak tozu ekleyebilirsiniz.

 

Kırma Zeytinli Dip & Nachos son dönemde meşhur olan bir lezzet. Mesleğinde başarılı Somer Şef’in, çıtır çıtır olan herhangi bir şey ile muhteşem uyum sağlayabilecek kırma zeytinli dip sos tarifi şöyle;

Çekirdeği çıkarılmış yeşil zeytinler; közlenmiş kapya biber, ceviz, nar ekşisi ve zeytinyağı ile robotta çekiliyor. Muhteşem lezzet!

 

Kırma Zeytin Mi, Çizik Zeytin Mi?

Çizik zeytin kırma zeytin farklı, aslında kişinin zeytinden almak istediği meyve tadı ile orantılıdır diyebiliriz.

Çizik zeytinler biraz daha olgunlaşmış zeytinlerdir. Taş kırma yeşil zeytin ise, ham zeytinin meyvemsiliğini size daha net hissettirir.

 

Kırma yeşil zeytin kalori sonucu için; yaklaşık 100 gr’ı 145 kaloridir.

 

Kırık Zeytin Kilosu Uygun Fiyatlı Satın Almak İsterseniz;

 

Egeye Dönüş, salamura zeytin fiyatına özel indirimler ve dönem dönem yaptığı kampanyalarla kaçırılmayacak kırık zeytin fiyat fırsatları sunuyor. Siz de en iyi kırma yeşil zeytin markası nerede satılır diye merak ediyorsanız, kırma yeşil zeytin fiyatlarına indirimli şekilde ulaşmak ve kırma yeşil zeytin satın almak isterseniz, Egeye Dönüş sosyal medya hesaplarını takip edin. Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak, kırma zeytin fiyatları ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun.

 

 

Kırma Zeytin Besin Değeri

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR