Yeşil Çizik Zeytin (1 Kg.)
Yeşil Çizik Zeytin (1 Kg.)
Yeşil Çizik Zeytin (1 Kg.)-2
Yeşil Çizik Zeytin - 1 Kg - Doğal ve Kimyasal İçermeyen Yeşil Zeytin
Yeşil Çizik Zeytin - 1 Kg.
Yeşil Çizik Zeytin - 1 Kg.
Yeşil Çizik Zeytin - 1 Kg - Doğal ve Kimyasal İçermeyen Yeşil Zeytin

Yeşil Çizik Zeytin (1 Kg.)

Fiyat : ₺240,00(KDV Dahil)
:

Brüt Ağırlık: 1600 Gr. / Net Ağırlık: 1500 Gr. / Süzme Ağırlık: 1000 Gr.

 Kalibre: 161 - 180 (Adet/Kg)

 

 Çizme Zeytin Nasıl Yapılır?

 

 Yeşil zeytinler hasat döneminde toplanır. Çizme zeytin için dikkat edilen önemli husus, çizik zeytin yapımı için seçilecek zeytinlerin; ebatının büyüyüp, olgunlaşıp, renginin hafif pembeleştiği zaman toplanmasıdır. Salamura yeşil kırma zeytin yapımında, yeşil ham zeytin kırılarak salamura yeşil zeytin yani yeşil kırma zeytin elde edilir. Yeşil zeytin salamura işleminden farklı olarak; çizme yeşil zeytin yapımı için, dalında biraz daha beklemiş, yağlanmış ve tatlanmış zeytinler tercih edilir.

 Çizik zeytin nasıl yapılır, yani halk arasındaki tabir ile dilme zeytin nasıl yapılır, çizme zeytin nasıl kurulur, yeşil çizik zeytin tarifi ile devam edelim.

 Çizik yeşil zeytin için kullanılacak Aydın zeytinleri, boy ayrımı işlemine tabi tutularak yıkanır. Büyük yeşil zeytin ve küçük yeşil zeytin ve hatta minik yeşil zeytinler için tatlanma süresi farklıdır ve ayrı kategorilerde değerlendirilir.

 Çizik zeytin ev yapımı usülde, geleneksel yöntemlerle çizildikten sonra, dilimli yeşil zeytinlerin 2-3 haftada 1, zeytinin tat kıvamı gelene kadar suyu değiştirilir. Çizik zeytin tarifi içinde dikkatle takip edilmesi gereken bu önemli işlem ile doğal zeytin tadının acılığı alınmış olur.

 

Çizik yeşil zeytin nasıl yapılır okumaya devam edebilirsiniz.

Çizik zeytin salamura işleminin, sabırla bekleme aşamasına hazır hale gelen en iyi yeşil zeytinler, deniz tuzu ile oluşturulan özel çizik zeytin salamura suyuna koyularak doğal fermantasyon ortamına bırakılmış olur.

 15 günde bir tuz dağılımının homojen bir hale getirilmesi için, yağlı çizik zeytinler sirküle edilir.

 Çizik zeytin kurma çalışması bu aşamadan sonra artık beklemeye geçmiştir. Yaklaşık 6 ay - 1 sene içerisinde yeşil zeytinler tadım olgunluğuna kavuşur.

 Sonrasında sudan çıkarılıp, yeşil salamura zeytinlerin ezik taneleri için ayrıştırma işlemi yapılır. Bu süreç zarfında, ismi her ne kadar yeşil çizik zeytin olsa da; doğal yeşil zeytinler, koyu yeşil çizik zeytin, pembe çizik zeytin, kahverengi çizik zeytin şeklinde farklı renklere bürünebilir.

 Çizme yeşil zeytin tarifinin buradan sonraki aşamasında, artık kendi kavanozlarına alınan dilimlenmiş yeşil zeytinler, kalıcı salamura suyu içerisine koyularak satışa hazır halde ambalajlanmış olur.

Çizme yeşil zeytin nasıl yapılır, oldukça zahmetli ve sabır gerektiren tüm aşamaları ile yukarıda belirtildiği şekildedir.

 Zeytinler, toplama işleminden son ambalajlama işlemine kadar hiçbir kimyasal işlemden geçmez ve katkı maddesi içermez.

 

 Kahvaltılık Zeytin Tarifleri

Bademli Yeşil Zeytin

Önceden suda bekletip, kabuğunu soyduğunuz bademleri zeytinyağında hafifi kavurduktan sonra, bir tabakta çizik yeşil zeytinler ile karıştırabilirsiniz.

Biberli Yeşil Zeytin

Zeytinyağında jülyen doğradığınız biberleri 5 dk. kavurduktan sonra, dilediğiniz baharatları ekledikten sonra, çizme yeşil zeytinleri de ekleyip 5 dk. daha çevirin ve ılık servis edin.

Baharatlı Yeşil Zeytin

En pratik ve zeytinin doğal tadını alabileceğiniz tariftir. Özellikle kekik, toz biber, nane ile harmanladığınız çizme zeytinlerinizin üzerine zeytinyağı ve limon suyu gezdirin, afiyet olsun.

Cevizli Yeşil Zeytin

Zeytinyağında salçayı kavururken küçük küçük doğradığınız cevizleri de ekleyin. Yeşil çizik zeytinleri de ekleyip 3-4 dk. daha kavurup, nar ekşisi gezdirin. 1-2 dk. daha çevirdikten sonra servis edebilirsiniz.

 

Çizik Zeytin Kırma Zeytin Farkı Nedir?

Çizik zeytinler daha olgun, yumuşak ve yağlı; kırma zeytin ise orijinal zeytin tadını daha çok taşıyan hafif kekremsi ve acımtırak tada sahiptir.

 

Yeşil Çizik Zeytin Uygun Fiyatlı Satın Almak İsterseniz;

Egeye Dönüş, çizik zeytin fiyatlarına özel indirimler ve dönem dönem yaptığı kampanyalarla kaçırılmayacak çizik yeşil zeytin fiyat fırsatları sunuyor. Siz de yeşil çizik zeytin fiyatına indirimli şekilde ulaşmak ve çizme yeşil zeytin satın almak isterseniz, Egeye Dönüş sosyal medya hesaplarını takip edin. Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak, salamura yeşil zeytin fiyatları ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun.

 

Kırma Zeytin Besin Değeri

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR