Soğuk Sıkım Zeytinyağı (1 Lt. )
Soğuk Sıkım Zeytinyağı (1 Lt. )
Soğuk Sıkım Zeytinyağı  - 1 Lt - Cam Şişe Zeytinyağı
soguk-sikim-zeytin-yagi-yöresel
Soğuk Sıkım Zeytinyağı  - 1 Lt - Cam Şişe Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı  - 1 Lt - Cam Şişe Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı  - 1 Lt - Cam Şişe Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı  - 1 Lt - Cam Şişe Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı  - 1 Lt - Cam Şişe Zeytinyağı

Soğuk Sıkım Zeytinyağı (1 Lt. )

Fiyat : ₺650,00(KDV Dahil)
:

 

Net: 1 Lt.

 

 

İçindekiler: Soğuk Sıkım Zeytinyağı

 

 (Cam Şişe)

 

 

 

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

 

Zeytinler sıkılırken su sıcaklığının 27°C'ye kadar olduğu sıkımlar, soğuk sıkım sınıfına girmektedir.

 

Serbest yağ asitlik değeri oleik asit cinsinden, maksimum %0,8’dir.

 

Soğuk sıkım yağ, natürel sıkma zeytinyağı üretimi esnasında, sıcaklık yükselmeden evvel elde edilen ve makine soğutulduktan sonra tekrar üretimine devam edilen yağ olarak da tanımlanabilir.

 

Soğuk sıkım zeytinyağı ne demek sorusunun cevabını daha iyi anlamak için farklı bir açıdan bakalım. Yani sıcak sıkım zeytinyağı nedir sorusuna cevap arayalım.

 

Natürel sızma zeytinyağı olarak da adlandırabileceğimiz bu yağ cinsi, 24-27°C’lerden daha yüksek sıcaklıkta üretilir. Haliyle, aynı miktarda zeytinden daha fazla yağ elde edilecektir.

Bu durumda zeytinyağı soğuk sıkım olarak üretildiği cinsine göre bir miktar daha az polifenol içeriğe sahip olabilir.

 

 

Soğuk ve Sıcak Sıkım Zeytinyağı Farkı Nedir?

Öncelikle sıcak sıkım kavramının, soğuk sıkım olmayan ama yine de belli bir sıcaklığı aşmaması gereken bir kavram olduğunu belirtmeliyiz. Zira olması gereken zeytinyağı üretim standartları bellidir ve 35°C ile 50°C arasındaki üretim natürel sızma zeytinyağı olarak netice verir. Tabi burada, sıcaklık arttıkça elde edilecek zeytinyağı miktarının fazlalaşması, ticari beklentilerin artması oranında, kaliteden ödün verme riskini doğurmaktadır. Zira sıcak sıkım zeytinyağı üretiminde, sıcaklık arttıkça elde edilen miktar artacak ve fakat belli bir değerin üzerinde antioksidanlar, polifenol değerleri, aroma, nefaset veya tat gibi bazı faktörlerde kayıplar yaşanacaktır.

 

Sonuç olarak, ekstraksiyon olarak da adlandırılan, bir çözelti içerisindeki organik ve inorganik maddeyi ayrıştırma işlemi esnasındaki sıcaklık farkı, soğuk sıkım zeytinyağı ile sıcak sıkım arasındaki, besin değeri, koku ve lezzet kaybı gibi pek çok parametreyi değiştirebilir.

 

 

 

Zeytinyağı soğuk sıkım nedir sorusuna yukarıda cevap verebildiğimizi umuyoruz.

 

 

 

Gerçek Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

 

Soğuk sıkım olarak sizlere satışa sunduğumuz zeytinyağımız yoğun ve keskin bir aromaya sahiptir.

Tüketmeden önce koklamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Zira taze kesilmiş çimen kokusunu, zeytin yaprağının ortadan ikiye kırıldığı andaki yeşil, otsu ve ferah kokusunu genzinize doğru hissedeceksiniz.

 

Bu detaylı aroma deneyimi, birkaç hususu ispat eder;

 

Zeytinlerin doğru cins ve kalitede olduğunu, zeytinler toplanırken herhangi bir bekleme, kararma gibi aromayı bir çırpıda etkileyen hiçbir unsura maruz kalmadığını, zeytinler toplanır toplanmaz, doğrudan sıkıma sevk edildiğini.

 

Ayrıca ağzınıza bir kaşık zeytinyağı alıp içinde iyice dolaştırdığınızda, yukarıda bahsi geçen tüm aromaları bu sefer tat alma duyunuzda hissedeceksiniz.

 

Sonra yuttuğunuzda ise, genziniz çok hafif yanacak.

Bu yanma hissi de, zeytinyağımızın düşük asitli ve taze olduğunu gösteren bir unsurdur.

 

 

 

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ne İşe Yarar?

 

Sıhhî anlamda önem arz eden bio fenoller, E vitamini, antioksidanlık gibi değerlerin üst seviyede çıkması için zeytinlerimiz kontinu sistemde sıkılmıştır.

 

 

Yazımızın devamında soğuk sıkım zeytinyağının faydalarına değineceğiz.

 

 

 

 

1-Kalp Rahatsızlıklarına Karşı Koruyabilir

 

Doğal ve kaliteli zeytinyağı doymamış yağ içerir. Yüksek kalori içeriğine rağmen, doymuş yağlarla karşılaştırıldığında kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, kanser vb. hastalık risklerini azaltabileceği yönünde bulgular mevcuttur.

 

Burada, zeytinyağındaki antioksidanlar ne işe yarar sorusunun da yanıtını aramış oluyoruz.

Zeytinyağı içmenin kolesterol seviyelerini düşürmesi ve kalp damar sağlığını iyileştirmesi bilinmektedir. Ayrıca, zeytinyağı, vücutta oksidanların hassasiyetini azaltır ve vücudun serbest radikallerle savaşmasını kolaylaştırır. Bu, kanser ve diğer kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

Zeytinyağı, birçok faydası olan güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle, zeytinyağının içeriğinde bulunan oleik asit sayesinde, kalp sağlığını iyileştirmekte ve kansere karşı koruma sağlamaktadır.

 

Zeytinyağı E ve K vitamini içerir. Cildinizi nemlendirmek için, cildinize masaj yapabilirsiniz. Aynı zamanda, saçlarınızı ve tırnaklarınızı beslemek için de kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

2- Kötü Kolesterolü Bertaraf Eder

 

Kaliteli zeytinyağında, oleik asit içeriği, %70’ini içerir. Omega-3 ve omega-6 içeriği de kalan %11’ini oluşturur. Bu içerikler sayesinde kötü kolesterol (LDL) ve kan pıhtılaşması riski bertaraf olmaktadır.

 

Sabahları zeytinyağı içmenin faydalarına değinebiliriz yeri gelmişken.

Sabahları zeytinyağı içmek, sağlık için birçok fayda sağlar. Öncelikle, zeytinyağı metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenizi kolaylaştırır. Aynı zamanda, zeytinyağı içmenin mide ve bağırsak sağlığını iyileştirmesi özelliği de bilinmektedir. Zeytinyağı, mide asidini dengeler ve mide yanmasını önler. Ayrıca, bağırsak sağlığını koruyan bakterileri destekler ve kabızlığı önler.

 

 

 

3-Enflamasyonla Savaşma Gücü

 

Zeytinyağının içeriğinde bulunan polifenoller de, vücuttaki serbest radikallerle savaşmak için önemlidir.

Araştırmalar, içeriğindeki antioksidan ve oleocanthal gibi içerikler sayesinde iltihaplanmayı azaltabileceğini göstermektedir.

 

 

 

4- Metabolizmayı Hızlandırması

 

Kaliteli zeytinyağı, mide ve bağırsak sağlığını iyileştirir, kalp sağlığını korur ve cildi besler ve güzelleştirir.

 

Zeytinyağı, taze zeytinyağı olarak tüketildiğinde en yüksek sağlık faydalarını sunar. Sabahları, taze zeytinyağını su veya limon suyu ile karıştırarak içebilirsiniz. Bu, metabolizmanızı hızlandırmak için iyi bir seçenektir ve aynı zamanda cildinizi de besler. Sabahları zeytinyağı içmenin yanı sıra, zeytinyağını günlük yaşamınızda diğer şekillerde de kullanabilirsiniz.

Burada zeytinyağı nerelerde kullanılır sorusuna verebileceğimiz diğer cevap, yemeklerinizde de kullanabileceğiniz yönündedir. Salatalar, sebzeler, soslar ve yemekler için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ancak, zeytinyağının yüksek yağ içeriği nedeniyle, kontrollü tüketilmesi önerilir.

 

Son olarak, sabahları zeytinyağı içmek sağlık için çok faydalıdır. Ancak, zeytinyağının fazla tüketilmesi kilo almanıza sebep olabilir ve mide rahatsızlığına neden olabilir, dolayısıyla, doğal bir şekilde tüketilmesi önerilir.

 

 

 

Zeytinyağı 1 Lt Uygun Fiyatlı Satın Almak İsterseniz;

 

Egeye Dönüş, soğuk sıkım zeytinyağı fiyatlarına özel indirimler ve dönem dönem yaptığı kampanyalarla kaçırılmayacak zeytinyağı litre fiyat fırsatları sunuyor.

Siz de en iyi soğuk sıkım zeytinyağı nerede satılır diye merak ediyorsanız, soğuk sıkım zeytinyağı 1 lt fiyatlarına indirimli şekilde ulaşmak ve Ege'den zeytinyağı satın almak isterseniz, Egeye Dönüş sosyal medya hesaplarını takip edin.

Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak, soğuk sıkım zeytinyağı kilo fiyatları ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun.

 

 

 

Kaynakça:

webmd.com/diet/health-benefits-cold-pressed-olive-oil

pubmed-ncbi-nlm-nih-gov/29898882

pubmed-ncbi-nlm-nih-gov/10714244

fdc-nal-usda-gov/343873/nutrients

pubmed-ncbi-nlm-nih-gov/12550060

pubmed-ncbi-nlm-nih-gov/27184271

pubmed-ncbi-nlm-nih-gov/30094038

pubmed-ncbi-nlm-nih-gov/26177664

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR