Sarımsak Tozu
Sarımsak Tozu
Sarımsak Tozu
glutensiz-sarimsak-tozu
Sarımsak Tozu
Sarımsak Tozu
Sarımsak Tozu
Sarımsak Tozu - Öğütülmüş Sarımsak

Sarımsak Tozu

Fiyat : ₺60,00(KDV Dahil)
:

 

Net: 100 Gr.

 

İçindekiler: Sarımsak

 

 

Sarımsak Tozu Nedir?

Sarımsak tozu,  sadece sarımsak içeren bir baharattır.

 

Sarımsak Tozu Nerelerde Kullanılır?

Toz haldeki sarımsak için, yemek üzerine köşe yazarı olan Ari LeVaux ‘un, şöyle bir tanımı mevcuttur:

“Kuru sarımsağın baskınlığının aksine, sarımsak tozu lezzet yapıştırıcısıdır ve taze sarımsağa göre, daha hafif bir lezzet dolgunluğu ekler ve bu hafifliğine nazaran, şaşırtıcı biçimde yemeğin tadını daha iyi bir hale getirir.”

 

Toz Sarımsak Kullanım Alanları

-Köfte harçları

-Et marinesi

-Makarna sosu

-Çorba terbiyeleri

-Meze, çorba üzeri soslar

-Sarımsaklı ekmekler

-Omlet vb.

-Pizza, poğaçalar

-Çiğköfte, vb. bulgurlu yemekler

-Beşamel sos, salata sosu vb.

-Patates kızartması

 

Sarımsak Tozu Nasıl Kullanılır?

Sarımsak tozu ne zaman kullanılır sorusuna cevap olarak, ısı gören ve kavruk bir lezzet aradığınız her yemekte, bir miktar ateş görecek şekilde kullanabilirsiniz.

 

Sarımsak tozu kullanımı püf noktalarına değinelim.

Örneğin makarna sosunda, diş sarımsağın sosun içinde diri kalması ihtimaline karşılık, toz sarımsak tüm sosa nüfuz edecektir.

Diğer bir püf noktası olarak, sarımsak tozunun en çok domates sosuna yakışması. Özellikle, domates sosunun önceden kavrularak ateş gördüğü yemeklerde sarımsak tozu kullanıldığında, ateşte pişen bu ikilinin lezzeti artar da artar.

Son püf noktası ise, sos, zemin, krema vb. gibi kullanımlarda, sarımsak tozunu biraz su ile açabilirsiniz. Böylece eklendiği içeriğe homojen olarak karışması kolaylaşır.

 

Sarımsak Tozu Ne Kadar Kullanılır?

1 diş sarımsak, 1 çay kaşığının 4’te 1 ölçüsünde kurutulmuş sarımsak tozuna denk gelir.

 

Sarımsak Tozu İyi Midir?

Sarımsak tozu kullananların yorumları incelendiğinde, toz haldeki öğütülmüş sarımsak maddesinin umamî tadı ile pizzaya bambaşka bir lezzet verdiğini öğreniyoruz.

Çiğ sarımsağı temizlemek, ayıklamak ve doğrama işlemleri için vaktiniz veya isteğiniz olmadığı zamanlar olabilir. Ayrıca çiğ sarımsak ısıya duyarlıdır, sıcak tavada bir dakika daha uzun süre tutmak, tadını yakabilir. Öte yandan kuru sarımsak tozu, her zaman aynı tadı verir. Toz halde sarımsak kullanmanın ana yararı, tazesine göre daha basit kullanıma sahip olmasıdır.

 

Sarımsak Tozu İle Sarımsak Tuzu Aynı Şey Midir?

Sarımsak tozu, kurutulmuş sarımsağın toz haline getirilmesi ile edilir ve sadece sarımsak içerir.

Sarımsak tuzu ise; 3 ölçü yemek tuzu ile 1 ölçü sarımsak tozu ve isteğe bağlı maydanoz tozu karışımından oluşur.

 

Sarımsak Tozu Ağız Kokusu Yapar Mı?

Sarımsak tozu kullanımı sonrasında sarımsak tüketimine benzer bir ağız kokusu yaşamazsınız.

 

Granül Sarımsak İle Sarımsak Tozu Arasındaki Fark

Bu iki ürün arasındaki en belirgin fark, granüllerin boyutundadır. Sarımsak granüllerinin görünmesini istemediğiniz alanlarda, toz halini kullanabilirsiniz. Granül sarımsağın raf ömrü, toz sarımsaktan daha uzundur diyebiliriz.

 

Kurutulmuş Sarımsak Tozu Sarımsakla Aynı Vitamin Değerinde Mi?

Sarımsak tozu faydalı mı diye merak ediyorsanız, okumaya devam edebilirsiniz.

Sarımsak tozu besin değeri ve sarımsak besin değeri detaylarına değinecek olursak, bir baş sarımsak (yaklaşık 6 diş) 27 kalori içerir. İçeriğinde önemli miktarda protein, kalsiyum, demir ve selenyum gibi temel mineraller ve yüksek C vitamini bulunur. Kurutulmuş sarımsağın tozu da yine tüm bu mineralleri içerir, sıvı miktarı daha az olduğu için bu mineraller açısından 1/3 oranına denk gelir diyebiliriz.

Sarımsak tozu baharat kalori miktarı tazesine göre oldukça düşüktür. Sarımsak tozu kalori miktarının, 4 gr için 14 kalori olduğunu belirtebiliriz.

 

Sarımsak Tozu Ne İşe Yarar?

Sarımsak tozu basur hastalığından muzdarip kişilere fayda edebilir.

Sarımsak tozu menopoz sonrası ortaya çıkan kemik erimesine karşı, vücudun direncini arttıran bir besin olarak bilinir.

Kuşlarda sarımsak tozu kullanımı, oldukça tavsiye edilen bir yöntemdir. Sarımsak tozunun kuşlar için, soğuk algınlığı, parazitler, yumurtalık iltihabı, mantar enfeksiyonları, cansız tüylerin iyileştirilmesi konularında olumlu etki gösterdiği belirtilmektedir.

Muhabbet kuşu sarımsak tozu kullanımı faydası yanı sıra, tüm kanatlı kuşlar için de kullanılabilir.

Kuş için sarımsak tozu nasıl kullanılır? Kuş mamasına 1 çay kaşığı kadar ekleyebilirsiniz.

 

Sarımsak tozu, gluten içermemektedir.

 

Uygun Fiyatlı Sarımsak Tozu Satın Almak İsterseniz;

Egeye Dönüş, toz sarımsak ürününe özel indirimler ve dönem dönem toz sarımsak fiyatı için yaptığı kampanyalar ile kaçırılmayacak fiyat fırsatları sunuyor. Siz de sarımsak tozu fiyatına indirimli şekilde ulaşmak ve sarımsak tozu satın almak isterseniz kaliteli sarımsakların kurutulduktan sonra katkı ve dolgu maddesi eklenmeden öğütülmesi ile elde edilen lezzetli sebze tozlarının adresi olan, Egeye Dönüş sosyal medya hesaplarını takip edin. Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak, sarımsak tozu kg fiyatı ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun.

 

 

sarımsak tozu besin değeri

 

SAĞLIK BEYANI UYARISI

Ürünlerimizin hiçbiri ilgili mevzuat gereğince internetten satışı mümkün olmayan tıbbî cihazlar veya ilaç niteliğinde değildir.

Web sitemizde bitkisel destek ürünleriyle ilgili endikasyon veya hastalık adı belirterek, sağlık beyanı ve tanıtımı yapılmamaktadır.

Ürünlerimizle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için [email protected] mail adresimize ya da 0 530 832 53 43 numaralı Whatsapp Destek Hattımıza mesaj atabilirsiniz.

 

 

KAYNAKÇA

tibuad.istanbul.edu.tr/tr/content/blog/allium-sativum-(sarimsak)

Shouk R, Abdou A, Shetty K, Sarkar D, Eid AH. Mechanisms underlying the antihypertensive effects of garlic bioactives. Nutrıtıon Research. 2014;34:106 – 115.

Hosseini A, Hosseinzadeh H. A review on the effects of Allium sativum (Garlic) in metabolic syndrome. J Endocrinol Invest. 2015;38:1147–1157. 

Herbs and Natural Supplements. Volume 2. 2015. 

www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/draft-assessment-report-allium-sativum-l-bulbus_en.pdf

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Antimikrobiyal, Antioksidan Aktiviteleri ve Kullanım Olanakları (EÜFBED-Fen Blimleri Enstitüsü Dergisi), Fer Şifalı Bitkiler (Sosyal Medya Hesabı), Ekoorganik (Web Sitesi)

Kaynakça: Geçmişten Günümüze Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kullanılması ve Ekonomik Önemi (E. Faydaoğlu, M. Saip Sürücüoğlu-Kastamonu Ünv. Orman Fakültesi Dergisi)

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR