Kekik (Yaprak)
Kekik (Yaprak)
Yaprak Kekik
yaprak-kekik-baharat
Kekik (Yaprak)
Yaprak Kekik
Yaprak Kekik
Yaprak Kekik - Öğütülmüş Kekik

Kekik (Yaprak)

Fiyat : ₺60,00(KDV Dahil)
:

 

Net: 30 Gr.

 

Özellikle ete katmış olduğu lezzetle mutfağın vazgeçilmezlerindendir kekik. 

 

 

 

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı demleme konusunda 2 farklı tarif verebiliriz.

 

Taze Kekik Çayı Demleme

1 bardak kaynamış içme suyuna, 2 dal taze kekik eklenir. 7-8 dakikayı geçmeyecek şekilde demini alması sağlanır ve süzülerek afiyetle tüketilir. İçine arzu ederseniz bal veya limon ekleyebilirsiniz.

 

Kuru Kekik Çayı Demleme

1 bardak kaynamış içme suyuna, 3 tatlı kaşığı kadar bilye kekik ya da yaprak kekik ekleyerek, en fazla 7-8 dakika kadar demleyebilirsiniz. Akabinde süzerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Demleme esnasında, 1 adet çubuk tarçın eklediğinizde, çayınızın aromasını yüksek bir seviyeye çıkarabilirsiniz. Tarçın aynı zamanda kekik çayının ödem attırıcı özelliğini de arttırır ve yağ yakıcı çay içmenizi sağlar.

 

 

Kekik çayı tarifini verdikten sonra çok merak edilen sorular ile devam edebiliriz.

 

 

Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

 

Emziren Anneler Kekik Çayı İçebilir Mi?

Kekik bitkisi güçlü içeriği dolayısıyla bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Buradan yola çıkarak; 12 yaş altındaki çocuklar ve emzirme sürecindeki anneler için kekik, doktora danışarak tüketilmesi gereken bir bitkidir.

Aynı şekilde hamilelikte kekik çayı tüketimi de yine doktora danışarak yapılmalıdır.

Yeri gelmişken, kekik çayı düşüğe neden olur mu şeklinde merak edilen bir konu vardır. Dağ kekiğinin kan damarlarını açıcı özelliği sayesinde, adet söktürücü etkisi bulunan kekik çayı, hamilelikte çok dikkatli şekilde tüketilmelidir.

 

 

Kekik çayı neye iyi gelir sorumuzun cevabını aramaya devam edebiliriz.

 

 

Kekik Çayı Zayıflatır Mı?

2015 yılında yapılan bir araştırma, kekik özlerinin vücut yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve dolaylı olarak zayıflamaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Yine kekik çayında bulunan kateşinlerin, sindirim enzimlerinin karbonhidratları şeker moleküllerine parçalamasını engellediği düşünülmektedir. Bu durumda vücut tarafından daha az şeker emilir. Dolayısıyla, vücudun yağ depolama potansiyeli azalmış olur.

 

Kekik Çayı Bronşite İyi Gelir Mi?

Özellikle iltihaplı sinüzit, yüksek mukus ve iltihap sorunu olan öksürük şikâyetlerinde, kuru öksürüklerde, akciğer ödem sıkıntısı yaşanan bronşit gibi durumlarda, kekik çayı tüketimek ya da ılık kekik çayını buruna veya boğaza gargara yaparak kullanmak, halk arasında en çok fayda görüldüğü belirtilen uygulamalardır.

2014 yılında yapılan bir araştırma, kekik özlerinin, solunum yollarını kısıtlayabilen mukus salgılarını inceltmeye yardımcı olarak astım, bronşit, grip ve diğer solunum yolu hastalıklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bu durum hem akciğerlere daha fazla oksijen gitmesi faydasını sağlar hem de ağrılı öksürük spazmlarından kurtulmaya da çözüm olabilir.

 

 

Kekik çayının faydalarını anlatmaya devam edebiliriz.

 

 

Dilerseniz bir fincan kekik çayı yapın; içine de 1 dilim limon atın. Bir yandan yazımızı okumaya devam ederken; bir yandan da sindirim sisteminize harika bir ortam oluşturmuş olursunuz. 

 

 

Kekik Çayı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Yüksek tansiyon sıkıntısı olan kişilerin, evde yardımcı tedavi olarak; biberiye, sarımsak ve kekik ile tansiyon düşürmeye çalıştıkları halk arasında bilinen bir konudur.

Buradan yola çıkarak, düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilerin, kekik çayı ve kekik suyunu doktorlarına danışarak kullanmaları önerilmektedir. Zira kekik tansiyonu düşürür mü sorusuna evet cevabı verebiliriz.

 

Kekik Neye İyi Gelir? Kuru Kekik Faydaları Nelerdir?

Kekiğin içerdiği karvakrol ve timol antioksidanlarının faydası, sanırız covid pandemisi döneminde virüse karşı en iyi gelen içerikleri araştırırken birkaçımızın karşısına çıkmıştır.

 

Bir serbest radikalle savaşmadır aldı başını gidiyor. İşte tam da bu aşamada, kekiğin içerdiği antioksidanların; serbest radikallerin neden olduğu hasarı onarmada başarılı olduğunu eklemeliyiz.

Bu konuda yapılan bir araştırmada, kekik yağı veya kekik tüketiminin, mide paraziti olan kişilerde; ishal, ağrı ve şişkinlik semptomlarını azalttığı bulunmuştur. (M. Force)

Örneğin, domates, fasulye ve mercimek gibi bazı besinlerin tüketimi sonrası bağırsaklarda oluşan gaz sorununa da kekik iyi bir çözüm olabilir.

Kekik otunun dahil olduğu bir başka araştırmada, 23 çeşit bakteriye engel olabildiği sonucu elde edilmiştir. (Sabahat Saeed)

 

Dağ kekik bitkisi, dağlarda bol bol oksijen depolayabildiğinden mi bilinmez; son araştırmalar, kekikte bulunan karvakrolün, özellikle akciğer kanseri hücrelerinin yayılım göstermesini durdurabildiğini gösteriyor. (Chi Young Jung)

 

Kekik ve zeytinyağı ikilisinin, ilginç bir sırrını daha paylaşmak istiyoruz.

Bildiğiniz gibi, zeytinyağı ayçiçek yağına göre daha yüksek sıcaklıkta yanar. Yani kızartma için gayet uygundur. Ek olarak kekik bitkisi eklendiğinde,  zeytinyağının ısıya karşı direncini daha da yükseltir. Böylece yüksek sıcaklıklara karşı daha da dayanıklı bir zeytinyağı elde etmiş olursunuz.

 

Kekik faydaları saymakla bitmez. Örneğin; temizlik sirkenizin içine 1 avuç kuru kekik veya 1-2 dal taze kekik ekleyerek, gücünü katlayabilirsiniz.

 

 

Zahter Kekik Midir?

Zahter, Türkiye’de Güneydoğu Bölgesi’nde yetişen bir kekik türüdür. Aslında her ikisi de Ballıbabagiller familyasından gelir. Türkçede yaygın olarak “dağ kekiği”, “kara kekik” olarak anılan bu bitkinin ismi yani zahter kelimesi, Arapça kökenlidir. Zahter daha yeşil ve daha uzun yapraklara sahiptir ve kokusu diğer kekik türlerine göre daha keskindir.

Kahvaltılık zahter olarak bilinen baharat türü ise farklı baharatlardan elde edilen bir karışımdır. İçinde zahter tozu, rezene, kimyon, kişniş, susam, tuz ve karabiber bulunur.

 

 

Yaprak Kekik Uygun Fiyatlı Satın Almak İsterseniz;

Egeye Dönüş, kuru kekik fiyatlarına özel indirimler ve dönem dönem yaptığı kampanyalarla kaçırılmayacak yaprak kekik fiyat fırsatları sunuyor.

Siz de kekik yaprağı nerede satılır diye merak ediyorsanız, kekik kilo fiyatlarına indirimli şekilde ulaşmak ve doğal kekik satın almak isterseniz, Egeye Dönüş sosyal medya hesaplarını takip edin.

Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak, kekik kurusu fiyatları ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun.

 

 

Kaynaklar

dergipark.org.tr/en/download/article-file/2431789

dergipark.org.tr/en/download/article-file/825941

www.webmd.com/diet/health-benefits-thyme

Richard Smith

hwww.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8537660/

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8933203/

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10815019/

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19783523/

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29277784/

Lagouri V, Boskou D. Nutrient antioxidants in oregano. Int J Food Sci Nutr. 1996 Nov;47(6):493-7.

www.ufrgs.br/actavet/43/PUB%201295.pdf

 

 

SAĞLIK BEYANI UYARISI

Ürünlerimizin hiçbiri ilgili mevzuat gereğince internetten satışı mümkün olmayan tıbbî cihazlar veya ilaç niteliğinde değildir.

Web sitemizde bitkisel destek ürünleriyle ilgili endikasyon veya hastalık adı belirterek, sağlık beyanı ve tanıtımı yapılmamaktadır.

Ürünlerimizle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için [email protected] mail adresimize ya da 0 530 832 53 43 numaralı Whatsapp Destek Hattımıza mesaj atabilirsiniz.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR