Kekik (Bilye)
Kekik (Bilye)
Kekik (Bilye)
top-kekik-bilye-kekik-dogal
Bilye Kekik
Bilye Kekik
Bilye Kekik - Top Kekik - Gurme Baharatlar
Bilye Kekik - Top Kekik - Gurme Baharatlar

Kekik (Bilye)

Fiyat : ₺75,00(KDV Dahil)
:

 

 

Net: 30 Gr.

 

 Dağ kekiği, el değmemiş özgür dağların, insanlara sunduğu en güzel şifa simgesi olabilir.

Kekik bitkisi binlerce yıllık geçmişe sahiptir. Türkiye’de kekik çeşitleri 5 ana dala ve bu 5 ana daldan da kekik türleri olarak 130’a ayrılır.

 Oregano türü olan bilye kekik; boncuk kekik, misket kekik, top kekik, tane kekik gibi farklı isimlerle de bilinmektedir.

  

 

Bilye Kekik Faydaları Nelerdir?

 Top kekik faydaları nelerdir diye araştırırken, aslında tıbbi kekik bitkisinin içerdiği zengin bileşenler sayesinde, yıllardır farmakoloji veya farmakognozi alanında araştırmalara konu olduğunu da belirtmek gerekir.

 Nane ailesine bağlı olan kekik otu, B, K ve C vitaminleri ve folik asit bakımından zengindir. 

Ayrıca içeriğinde bulunan karvakrol bileşeni sayesinde, ciddi bir antibakteriyel ve antiviral özellik göstererek, birçok solunum yolu enfeksiyonuna karşı kullanılan ilaçlarda hammadde olarak kullanılır.

 Kekik otu mide problemlerine en faydalı bitkilerden birisidir aynı zamanda.

 Gaz problemlerine ve sindirim sıkıntılarına yarayan bileşimleri özünde barındıran kekik, kadim bir şifa kaynağıdır. 

  

Bilye Kekik Nasıl Kullanılır?

 

Top Kekik Çayı

 Kurutulmuş kekik, içerdiği karvakrol sayesinde, özellikle kuru öksürük ve boğaz ağrılarında ilk başvurulan bitkidir. Bilye kekik çayı, sıcacık içimi ile veya boğaz gargarası yöntemi ile olumlu neticeler alınmasında yardımcı olabilir.

 

Bilye Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

 1 su bardağı kaynamış suya, 1 tatlı kaşığı doğal kekik eklenir. Demlendikten sonra ılımaya yakın bal veya pekmez eklenerek tüketilebilir.

 

Bilye Kekik Çayı Faydaları

 Kuru öksürük veya bademcik iltihaplanması gibi durumlarda, bilye kekik çayı, içim esnasında ve sonrasında hastalık yapan etkenlere karşı savunma sağlayacaktır ve iyileşme sürecinde pozitif bir etki gösterecektir.

Ayrıca mide bulantısı veya hazımsızlık problemlerinde de rahatlatıcı etki gösterdiği bilinir.

 

Et Marinesinde

 Özellikle ete katmış olduğu lezzetle mutfağın vazgeçilmezlerindendir kekik baharatı.

 Top kekik bitkisi ise tam bir gurme lezzettir. Rayihasını ve tadını içinde muhafaza edip elinizle öğütene kadar da içinde saklar. Tavuk, kırmızı et, balık gibi et ürünlerini önceden marine ederken; kuru kekik ekleyerek aromasının özdeşleşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Zeytinyağlı Kekik

Özellikle mezeler üzerine çok yakışan bu ikiliyi önceden bir kavanoz içerisinde karıştırıp demlenmesini sağlayabilirsiniz. Yani, 1 su bardağı kadar zeytinyağı içerisine, 2 yemek kaşığı bilye kekik ekleyip; mutfak tezgahında her daim kullanmak üzere hazır bulundurabilirsiniz.

Kurutulmuş domates veya zeytin üzerine, salatalara, bazen yemeklere ve pilavlara çok yakışan bir sostur.

  

Bilye Kekik Uygun Fiyatlı Satın Almak İsterseniz;

Egeye Dönüş, top kekik fiyatlarına özel indirimler ve dönem dönem yaptığı kampanyalarla kaçırılmayacak bilye kekik fiyat fırsatları sunuyor. Siz de bilye kekik nerede satılır diye merak ediyorsanız, dağ kekik fiyatlarına indirimli şekilde ulaşmak ve bilye kekik satın almak isterseniz, Egeye Dönüş sosyal medya hesaplarını takip edin. Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak, kuru kekik fiyatları ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun.

 

 

SAĞLIK BEYANI UYARISI

 Ürünlerimizin hiçbiri ilgili mevzuat gereğince internetten satışı mümkün olmayan tıbbî cihazlar veya ilaç niteliğinde değildir.

Web sitemizde bitkisel destek ürünleriyle ilgili endikasyon veya hastalık adı belirterek, sağlık beyanı ve tanıtımı yapılmamaktadır.

 Ürünlerimizle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için [email protected] mail adresimize ya da 0 530 832 53 43 numaralı Whatsapp Destek Hattımıza mesaj atabilirsiniz.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR