Dut Kurusu
dut-kurusu-dogal-kurutulmus
Dut Kurusu - Doğal Kurtulmuş Dut - Egeye Dönüş

Dut Kurusu

Fiyat : ₺100,00(KDV Dahil)
:

 

Net: 200 Gr.

 

 

Dut Kurusu Nedir?

Genel adıyla kuru dut veya beyaz dut kurusu olarak da bilinen,

Türkiye’nin pek çok bölgesinde yaygın olarak yetişen beyaz dutun kurutulmasıyla elde edilen bir meyve kurusudur.

 

Beyaz dut ve beyaz kuru dut, alternatif tıpta çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla uzun süredir kullanılan bir bitkidir.

Antibakteriyel bakış açısı olmak üzere, faydaları üzerine de pek çok araştırmaya konu olması beyaz dut meyvesini ve yapraklarını kıymetli kılmaktadır.

 

Beyaz Dut Besin Değerleri

(Ort. 1 bardak – 140 gr. Beyaz Dut)

Kalori: 60

Protein: 2 gram

Yağ: 0,5 gram

Karbonhidrat: 18 gram

Lif: 2 gram

C Vitamini: 51 mg

Demir: 2,5 mg

Kalsiyum: 55 mg

A Vitamini: 1,4 mikrogram

 

 

Kuru Dut Faydaları Nelerdir?

 

Dut Kurusu Enfeksiyona İyi Gelir mi?

Meme kanseri üzerine yapılan bir çalışmada kuru dut içeriklerinin, kanser hücrelerinin büyümesini engellediği tespit edilmiştir. Benzer şekilde kolon ve rahim ağzı kanserine karşı çözüm olabileceği yönünde de çalışmalar mevcuttur.

Kuru dut suyu faydaları açısından halk arasında en çok bilinen sonuç dutun enfeksiyon ve iltihaba iyi geldiği yönündedir. Yukarıda bahsedilen kanserli hücrelerle savaşma özelliğinin en başarılı sonucu olarak enfeksiyon için kuru dut önerilmektedir.

Yine dut kurusu crp’yi düşürür mü sorusuna da alternatif tedavi yöntemi açısından, yukarıdaki araştırmalar ışığında olumlu yanıt vermek mümkündür. Beyaz dutun beyaz kan hücreleri yani vücudumuzdaki mikrop savaşçılarının aktivitesini arttırdığına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Kandaki mikrobu temizleme açısından dut yaprağının da çay olarak tüketilebileceği bazı araştırmalarda gösterilmiştir.

 

Dut Kurusu Kaynatmak Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Öksürük deyince akla bal-zencefil-limon üçlüsü gelse de, 1 yaş altı bebeklerde birçok besine henüz hazır olmamaları dolayısıyla dikkatli davranmakta fayda vardır.

Bebeklere kuru dut çayı verilmesindeki amaçlardan birisi de 6 ay itibariyle ek gıdalarına eklenebilen dutun öksürük kesici ve boğazdaki iltihapları giderici etkisinden faydalanmaktır. Böylece kuru dutun bebeklere 6. Aydan itibaren verileceği detayı da burada not edebiliriz.

 

Kuru Dut Anne Sütü Arttırır Mı?

Anneliğin ilk aylarında muhteşem bir süreç sonunda kucağınıza aldığınız bebeği ile harika bağ kurmuş olan emziren anneleri en mutlu edebilecek konulardan birisi sanırız anne sütünün bebeği için yeterli miktara ulaşmasıdır. Şu araştırma listede ilk sırada olabilir, “anne sütünü en hızlı ne arttırır?”

Meyve kuruları genel olarak bu aşamada her annenin elinin altında olmalıdır ki, kendine de dikkat etmesi gereken en önemli günleri yaşayan emziren annelerin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin de hızlıca sağlanması gerekir.

Süt arttıran meyvelerin başında kuru incir, hurma, dut kurusu, kuru kayısı gelmektedir. Kuru dut anne sütüne iyi gelir mi diye merak edenlere, evet doğal dut kurusunu beslenmelerine eklemesi önerilebilir.

 

Kuru Dut Diyette Yenir Mi?

Ortalama 1 bardak beyaz dut kurusu 60 kaloridir, yani diyete uygun bir meyvedir. Dilerseniz çay-kahve yanına atıştırmalık meyve kurusu olarak dilerseniz de sağlıklı diyet atıştırmalıkları için kuru dutu öğütüp şeker yerine kullanarak formunuzu korumaya devam edebilirsiniz. Bazı araştırmalarda beyaz dut bileşenlerinin kan şekeri yönetimini iyileştirmeye yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

"Biyolojik Düzenleyiciler ve Homeostatik Ajanlar Dergisi"nde araştırma makalesi yayınlanmıştır. 46 obez kişi iki gruba ayrılmış olup, her iki gruba da günde 1300 Kcal'lik aynı diyet verilmiş ve bir gruba 2400 mg beyaz dut özütü verilirken diğer gruba plasebo verilmiştir. 3 ay boyunca gözlemlenen beyaz dut grubu vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 10'unu kaybederken, plasebo grubunda bu oran yalnızca yüzde 3 olmuştur. Buradan yola çıkarak, düzenli ve kaliteli bir diyet, sağlıklı egzersiz çabalarının yanı sıra, beyaz dutun da kilo vermeye olumlu etkisi olabileceği sonucuna varılabilir.

 

Hamilelik için Dut Kürü

Yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında menapoz belirtilerini hafifletmek veya geciktirmek için kullanılan 5 farklı bitkiden birisi morus alba olarak bildiğimiz beyaz dut bitkisidir. Bu bilgi bile tek başına yumurtlama kabiliyetinin devam ettirilmesi anlamında başarısını göstermekle birlikte, yapılan bir araştırmadan da bahsetmek isteriz.

Min Wei ve ekibinin, PMID: 27213327 makalesinde hayvanlar üzerinde yapılan uzun ve detaylı çalışmaları sonucu, içinde beyaz dut bileşeninin de olduğu bitkisel yöntemlerin, doğurganlık arttırılması yönünde faydalı sonuçlara ulaşabileceği fikri oluşmuştur.

Yine kurutulmuş beyaz dut ile yapılan bir başka çalışmada, erkek hayvanların testis dna hasarının tedavisi başarılı şekilde netice vermiştir. Buradan yola çıkarak, üreme sağlığında olumlu iyileşme fark edilmiştir. Sonuç olarak kurutulmuş beyaz dut ekstraktı karmustinin, spermatolojik parametreler ve doğurganlık üzerine olumlu etkisi olduğu görüldü.

 

 

Uygun Fiyatlı Beyaz Dut Kurusu Satın Almak İsterseniz;

Egeye Dönüş, dut kurusu ürününe özel indirimler ve dönem dönem yaptığı kampanyalarla kaçırılmayacak dut kurusu fiyat fırsatları sunuyor. Siz de en iyi dut kurusuna indirimli fiyatlarla ulaşmak ve dut kurusu satın almak isterseniz Egeye Dönüş sosyal medya hesaplarını takip edin. Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak dut kurusu kg fiyatı ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun.

 

 

Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358891/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29287458/

https://www.ncbi.nlm.nh.gov/books/NBK499877/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358891/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23164765/

https://pubmed-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/27213327/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0278691522001776?via%3Dihub

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR