Dilim Taze İncir
Dilim Taze İncir
Dilim Taze İncir
dilim-taze-incir-kurusu-yeşil-incir-kurusu-incir-cips
Dilim Taze İncir
Dilim Taze İncir - İncir Cipsi - Dilimlenmiş Yaş İncir Kurusu

Dilim Taze İncir - İncir Cipsi

Fiyat : ₺100,00(KDV Dahil)

 

:

Net:100 Gr. 

 

İNCİR CİPSİ NEDİR?

İncir cipsi, tam olarak taze incir tadını alabileceğiniz, taze incirlerin dilimlenerek kurutulmasıyla elde edilen meyve kurusudur. Dilim kuru incir olarak da adlandırılabileceği gibi, orta yumuşaklık ve hafif çıtırlık dolayısı ile en bilinen adıyla incir cipsi adını alır. Kuru incir cipsi veya dilim taze incir kurusu olarak da bilinir. Tazeden kurutulduğu için, incir meyvesi içinin nemliliğini kaybetmemiştir, hatta yaklaşık %12’si nemden oluşur diyebiliriz.

Meşhur Nazilli inciri, en güzel kıvamı olan taze hali ile tüketilmek istense de; narin bir meyve olduğu için, uzun mesafe kat etmesi pek mümkün değildir. İncir nasıl saklanır da uzun süreler boyunca aynı lezzeti evimizde bulundurabiliriz derseniz; tazesine göre daha dayanıklı olan incir cipsi Aydın yöresinde üretilen ve tüm yıl incir tüketmek isteyenlerin, orijinal tadı yakalayabileceği meyve kurusudur.

 

İncir Cipsi Nasıl Yapılır?

(Dilim İncir Kurutma)

İncir cipsi yapılışı oldukça zahmetlidir. Sebebi, incirin şekerli ve hafif şerbetli yapısı dolayısı ile incir cipsi yapımı için gereken kesimin, makine yerine elde dilimleyerek yapılmasındandır. Dalından taze koparılmış incirler, sap kısmı alındıktan sonra, enine dilimler şeklinde kesilir. Daha sonra, alttan ve üstten hava almasını sağlayan, “kerevit” adı verilen sergilere tek tek elle dizilir.

 

İncir Cipsi Nasıl Kurutulur?

İncir cipsi tarifi aslında pek çok üreticinin kendi usulüne göre verilebilir.

Dilim incir kurutma işlemi, neticede elde edilen dilim kuru incir için en önemli aşamadır. Evde incir cipsi yapımı için tercih edilen fırında incir kurutma işlemi; yarı gölgede ve rüzgârlı havada kurutulan cipslerle aynı sonucu vermeyebilir. Doğrudan güneşte kurutulan incir cipslerinin de, orta kısımlarında daha çok kuruluk ve kabuğun fazlaca şekil kaybetmesi riski bulunmaktadır.

Dolayısı ile yarı gölgede, hem güneş ışığını alarak hem de rüzgârın kurutma gücünden faydalanarak kurutulması en doğrusudur.

 

İncir Cipsi Nasıl Saklanır?

Kuru yeşil incir cipsi, kuru bir meyve olmasına karşın; yaş yemiş nasıl kurutulur diye düşünüp, ilk keşfeden Egeli’nin yakaladığı o, yarı yumuşak ve yarı cips kıvamı dolayısıyla, mutlaka soğuk bir ortamda muhafaza edilmelidir. Çünkü sıcak ortamda bekledikçe aromasını kaybedebilir ve küflenebilir.

 

İncir Cipsi Faydaları Nelerdir?

İncirin bilinen en faydalı yönlerinden biri, lifli gıda olması dolayısı ile sindirim faaliyetlerini desteklemesidir. Ayrıca incir, kalsiyum açısından da oldukça zengindir, dolayısıyla kemik sağlığını olumlu etkiler. Potasyum zengini olması sebebiyle tansiyon açısından fayda görülebilir. B vitamini içeriği ile hafıza güçlendirici ve alzheimer gibi rahatsızlıkları engelleyebilir. İçerdiği protein ve vitaminler ile hücre yenileyicidir.

 

İncir Cipsi Kalori Açısından Zengin Midir?

İncir cipsinin 100 gramı, yaklaşık 320 kaloridir. Yani 1 dilim incir cipsi kalorisi, yaklaşık 10-15 kaloridir diyebiliriz.

 

Uygun Fiyatlı İncir Cipsi Satın Almak İsterseniz;

Egeye Dönüş, incir cipsi ürününe özel indirimler ve dönem dönem yaptığı kampanyalarla kaçırılmayacak fiyat fırsatları sunuyor. Siz de incir cipsi fiyatına indirimli şekilde ulaşmak ve incir cipsi satın almak isterseniz, Egeye Dönüş’ün sosyal medya hesaplarını takip edin. Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak dilim incir kurusu fiyatı ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun. 

 

dilim taze incir besin değeri

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR