Çam Balı (650 Gr.)
Çam Balı (650 Gr.)
Çam Balı (650 Gr.)
cam-bali-hakiki-kahvaltilik
Çam Balı (650 Gr.)
Çam Balı
Çam Balı
Çam Balı - Milas Çam Balı - Hakiki Çam Balı

Çam Balı (650 Gr.)

Fiyat : ₺400,00(KDV Dahil)
:

Net: 650 Gr.

 

Dünyadaki çam balı üretiminin %90’ı Muğla çam balı, Marmaris çam balı ve Aydın çam balı çeşitleri ile karşılanmaktadır.

 

Çam Balı Nasıl Yapılır?

Çiçeği olmayan ağaç balı, yani çam balı nasıl olur? Çam balı basra böceği tarafından dışarı atılan bal şebneminin, bal arıları tarafından toplanıp, kovanlarda bal üretiminde kullanılması ile elde edilir. Balsıra balı, salgı balı ya da çam kozalağı balı olarak da bilinir. Çam balı nedir artık biliyorsunuz. Çam balı bir salgı balı çeşididir.

 

Balsıra Nedir?

Basra böceği olarak da bilinen, çam ormanlarında yaşayan bir böcek türüdür.

 

Hakiki Çam Balı Nasıl Anlaşılır?

 Gerçek Çam Balı Nasıl Anlaşılır?

Üretim aşamasından, tüketiciye ulaşana kadar besin değerini ve temizliğini kaybetmemiş; içerisinde hmf ve diğer pek çok zararlı etken madde içermeyen, doğallığı korunmuş bal, en iyi çam balı diyebiliriz.

 

Çam Balı Şekerlenir Mi?

Diğer bir deyişle, çam balı kristalleşir mi sorusu, acaba içerisine şeker ilavesi yapılmış mı şüphesinden kaynaklanan haklı bir sorudur. Şekerlenen bal gerçek bal mıdır; bu soru için maalesef yanlış bilgiler dolaşmaktadır.

Doğal bal şekerlenir mi derken; aslında oluşan kristalleşmenin, akışkan çam balının, yarı katı hale geçmesi olduğunu bilmeliyiz. Doğal ortamı olan kovan dışına çıktığında, içindeki tat veren maddeler kristalleşir. Şekerlenen bal değil de; şekerlenmeyen bal için, acaba şurup katılmış mıdır veya arılara şurupla besleme yapılmış mıdır diye araştırmak daha doğrudur.

Kristalizasyon ile ilgili, Hacettepe Üniversitesi Prof. Dr. Kadriye Sorkun şöyle belirtmiştir ; “Balın kristalleşmesi, halk arasında bilinen deyimiyle şekerlenme, balın kalitesiz ya da sahte olduğunu göstermez. Er ya da geç her bal kristalleşebilir. Balın kaynağına göre petekte iken kristalleşen ballar olduğu gibi bir yıl kristalleşmeden kalan ballar da vardır.”

 

Çam Balı Donar Mı?

Ham salgı balı soğukta donar, krem bala dönüşür. Normal bir durumdur.

 Donmuş bal nasıl çözülür peki? 50 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta benmari usulü eritilir.

 

Çam Balı İle Çiçek Balı Arasındaki Fark Nedir?

Çiçek Balı Mı Çam Balı Mı Tercih Etmeliyiz?

Çam balı mı çiçek balı mı faydalı sorusu, bal severlerin en çok kararsız kaldığı konulardan birisidir. Çam balının içindeki fruktoz oranı daha azdır ve dolayısı ile çam balı tadı, çiçek balına göre daha hafiftir. Ayrıca çam balı çiçek balına göre daha yoğun kıvamlıdır.

 

Çam Balı Faydaları Nedir?

Çam balı, doğal probiyotik gıdadır. Bağışıklık sistemine yarar sağlayabilecek güçlü bileşenler içerir. Çam balı cilde faydaları açısından özellikle tercih edilir.

 

Uygun Fiyatlı Çam Balı Satın Almak İsterseniz;

Egeye Dönüş, çam balı ürününe özel indirimler ve dönem dönem yaptığı kampanyalarla kaçırılmayacak fiyat fırsatları sunuyor. Siz de çam balı fiyatlarına indirimli şekilde ulaşmak isterseniz, en iyi çam balı markası Egeye Dönüş’ün sosyal medya hesaplarını takip edin. Web sitemizde yer alan e-bülten abonelik formunu doldurarak çam balı fiyatı ile ilgili indirim ve kampanyalardan haberdar olun.

 

 

çam balı besin değeri

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR